Kdo zvítězí v republikánských primárkách v USA?

20. prosince 2007 - Petr Vilímek
20 Pro

Necelý měsíc před konáním prvních primárních voleb v USA platí, že zatímco v případě Demokratické strany je nadále jasným favoritem na získání prezidentské nominace senátorka Hillary Clintonová, souboj o to, kdo se stane kandidátem Republikánů je mnohem vyrovnanější.

I nadále sice lze za mírného favorita považovat Rudolfa Giulianiho, vedle něj však mají reálnou naději i někteří další kandidáti, především pak Mitt Romney.

Giulianiho pozice a jeho volební strategie
Giulianiho hlavním trumfem je uznání široké veřejnosti, které si získal svými činy a názory během působení ve funkci starosty New Yorku, zejména pak po teroristických útocích z 11. září 2001. Stal se jedním ze symbolů války proti terorismu, aniž by byl spojován s některými nezdary a kontroverzními činy, které poškodily pověst Bushovy administrativy. I díky tomu je kandidátem, který má podle většiny výzkumů největší šanci porazit Hillary Clintonovou, a případný výsledek jeho a senátora Johna McCaina v republikánských primárkách také napoví o tom, jak velkou volební prioritou je pro jádro republikánských voličů v současnosti problematika národní bezpečnosti.
   V primárkách se ale Giuliani potýká se dvěma problémy. Ten první představují jeho poměrně liberální postoje v otázce povolení potratů či registrovaných svazků homosexuálů, díky kterým je pro část konzervativně smýšlejících členů strany nepříliš přitažlivým kandidátem. Druhým problémem je skutečnost, že Giulianiho pozice je poměrně slabá právě ve státech, kde proběhnou primárky nejdříve (Iowa, New Hamsphire, Michigan). Giuliani zjevně počítá s tím, že případný neúspěch v těchto státech zvrátí v primárních volbách ve velkých státech typu Floridy, Kalifornie či New Jersey, v nichž zatím vede se značným náskokem. Taková strategie se však může ukázat jako nebezpečná, neboť nelze s jistotou předpovědět, zda případné neúspěchy v několika prvních primárkách nepovedou k erozi jeho podpory v jiných státech, jako se to například stalo v roce 2004 tehdejšímu favoritovi demokratických primárek Howardu Deanovi.

Šance pro mormonského kandidáta?
Nejvážnějším soupeřem Giulianiho je v současnosti Mitt Romney, těžící ze své pověsti úspěšného businessmana, jenž díky svým organizačním schopnostem dokázal zajistit hladký průběh a ziskovost olympijských her v Salt Lake City, i ze svéhho poměrně úspěšného působení ve funkci guvernéra státu Massachussetts. Romney se přitom snaží stylizovat do pozice kandidáta, který v jednotlivých otázkách nejvěrněji reprezentuje názory většiny republikánských voličů. Mnohé jeho současné názory se však výrazně liší od těch, která zastával v minulosti (zatímco dříve patřil mezi liberální republikány, v současnosti vystupuje spíše jako sociální konzervativec), což vyvolává podezření z politického oportunismu. Pro řadu tradičních republikánských voličů (zejména na Jihu) je však zásadním handicapem skutečnost, že Romney je členem mormonské církve.
   Romney svou volební kampaň založil na dosažení vítězství ve státech, kde primárky proběhnou nejdříve (na začátku prosince jasně vede v New Hamsphire a velmi silné postavení má i v Iowě a Michiganu), přičemž doufá, že tato vítězství přimějí k odstoupení další tři významné kandidáty (senátora Johna McCaina z Arizony, herce a bývalého senátora z Tennessee Freda Thompsona a bývalého guvernéra Arkansasu Mikea Huckabeeho) a oslabí pozici Giulianiho v dalších státech. Tato strategie je ovšem velmi riskantní a v případě jejího neúspěchu se Romney může snadno stát prvním kandidátem odstupujícím z volebního soupeření.

Černý kůň Huckabee?
Největší bezprostřední hrozbu by přitom pro něj překvapivě mohl představovat Mike Huckabee (stejně jako Bill Clinton rodák z města Hope v Arkansasu). Zatímco pro Romneyho představuje jeho víra v republikánských primárkách jednoznačnou slabinu, v případě Huckabeeho je tomu právě naopak a zdá se, že tento bývalý baptistický kazatel by svými názory mohl oslovit přinejmenším část konzervativních voličů na Jihu. Ačkoliv ale Huckabee, který necelý měsíc před prvními primárkami vede podle některých průzkumů v Iowě i v Jižní Karolině, možná ukončí Romneyho naděje na získání republikánské nominace, lze si zatím jen poměrně obtížně představit, že by natolik vyhraněná politická osobnost dokázala uspět na celonárodní úrovni v souboji proti Giulianimu.