Španělsko: Vládní socialisté poraženi

28. července 2009 - Petr Sokol
28 Červ

Opoziční Lidová strana pojala letošní evropské volby jako test pro druhé období vládnoucí socialistickou vládu premiéra José Zapatera. A tento kalkul opozici vyšel. Dlouhodobě je podpora lidovců a socialistů vyrovnána. Letošní volby ale přinesly čtyřprocentní náskok pro opoziční lidovce Mariano Rajoye. Zisk 42,23 % pro lidovce a jen 38,51 % pro socialisty je ve Španělsku považován za jednoznačnou porážku levicové vlády. Rozsah porážky ale nebyl takový, aby zatřásl menšinovou vládou. Naopak v táboře lidovců znamená vítězství potvrzení ne vždy pevné pozice Mariana Rajoye, který již dvakrát prohrál parlamentní volby, v čele strany. Po úspěších v regionálních a nyní i v evropských volbách se zdá jasné, že Rajoy povede stranu do parlamentních voleb v roce 2012.

Lidovci v kampani kritizovali hlavně reformu potratového práva, které umožňuje již od šestnácti let rozhodovat o potratu bez souhlasu rodičů, a vzestup nezaměstnanosti nad šestnáct procent. Předmětem opoziční kampaně se stalo i zneužití armádní stíhačky k přepravě Zapatera na stranický mítink. Socialisté naopak sázeli na zdůrazňování korupčních afér, se kterými jsou lidovci nyní spojeni v několika regionech, kde vládnou.

Ve stínu zápolení o nejsilnější stranu soupeřily menší strany o zastoupení v EP. Premiérově se do EP dostal Svaz pro pokrok a demokracii (UPyD), který nedávno vznikl oddělením několika socialistických politiků na pravém křídle socialistické strany a jejich spojením s těmi, kteří zastávají názor, že mezi lidovci a socialisty by na politické scéně měla vzniknout středová alternativa. UPyD získalo jeden mandát, jehož držitel zůstává zatím v EP nezařazený.

Regionální strany se letos spojily do dvou klíčových koalic. Jednu vytvořily dvě hlavní formace katalánského a baskického regionalismu, druhou strany levicového regionalismu. K druhé koalici se tentokrát přidal i Galicijský nacionalistický blok (BNG), který před pěti lety ještě spolupracoval s Baskickou národní stranou (PNV) a katalánskou aliancí Konvergence a jednota (CiU). Kromě obou regionalistických koalic se do EO ještě dostala koalice vedená Španělskou komunistickou stranou.